
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX3070EASD+
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.0085
8.0085
10
7.2352
72.352
25
6.89852
172.463
100
5.98994
598.994
250
5.720748
1430.187
500
5.215956
2607.978
1000
5.047711
5047.711
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Full |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Data Rate | 250kbps |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Base Product Number | MAX3070 |
| Receiver Hysteresis | 100 mV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |