
Texas Instruments
Product No:
MAX3232ECPWR
Manufacturer:
Package:
16-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 16TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0545
1.0545
10
0.9443
9.443
25
0.89642
22.4105
100
0.73625
73.625
250
0.688256
172.064
500
0.608209
304.1045
1000
0.480168
480.168
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Full |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Protocol | RS232 |
| Data Rate | 250kbps |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Base Product Number | MAX3232 |
| Receiver Hysteresis | 300 mV |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |