
Texas Instruments
Product No:
MAX3243CDBR
Manufacturer:
Package:
28-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.147
2.147
10
1.92945
19.2945
25
1.8202
45.505
100
1.55097
155.097
250
1.456312
364.078
500
1.274273
637.1365
1000
1.05583
1055.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Full |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Protocol | RS232 |
| Data Rate | 250kbps |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Base Product Number | MAX3243 |
| Receiver Hysteresis | 300 mV |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Number of Drivers/Receivers | 3/5 |