
Texas Instruments
Product No:
MAX3243IDW
Manufacturer:
Package:
28-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.983
2.983
10
2.67805
26.7805
25
2.53194
63.2985
100
2.194405
219.4405
250
2.081868
520.467
500
1.868042
934.021
1000
1.575461
1575.461
2500
1.496687
3741.7175
5000
1.440428
7202.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Full |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Protocol | RS232 |
| Data Rate | 250kbps |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Base Product Number | MAX3243 |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Number of Drivers/Receivers | 3/5 |