
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX38640AELT+T
Manufacturer:
Package:
6-µDFN (2x2)
Batch:
-
Description:
TINY 300NA NANOPOWER BUCK CONVER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0995
2.0995
10
1.88575
18.8575
25
1.77954
44.4885
100
1.51601
151.601
250
1.42348
355.87
500
1.245564
622.782
1000
1.057046
1057.046
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | nanoPower |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 175mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX38640 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | 3.3V |
| Supplier Device Package | 6-µDFN (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.7V |