
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX38889AATE+
Manufacturer:
Package:
16-TQFN (3x3)
Batch:
-
Description:
SUPERCAP BACKUP REGULATOR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.9375
5.9375
10
5.3637
53.637
25
5.11404
127.851
80
4.440538
355.24304
230
4.241009
975.43207
490
3.866794
1894.72906
980
3.705
3630.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX38889 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |