
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX38902BATA+T
Manufacturer:
Package:
8-TDFN-EP (2x2)
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8TDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.147
2.147
10
1.92565
19.2565
25
1.81678
45.4195
100
1.54793
154.793
250
1.4535
363.375
500
1.271822
635.911
1000
1.090125
1090.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 70dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | MAX38902 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | 5.3V |
| Supplier Device Package | 8-TDFN-EP (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 600 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |