
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX38903BATB+T
Manufacturer:
Package:
10-TDFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS PROG 1A 10TDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3535
3.3535
10
3.01435
30.1435
25
2.84962
71.2405
100
2.469715
246.9715
250
2.34308
585.77
500
2.102464
1051.232
1000
1.881
1881
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 70dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | MAX38903 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 10-TDFN (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 2 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |