
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX38904AATD+T
Manufacturer:
Package:
14-TDFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 14TDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.401
3.401
10
3.05235
30.5235
25
2.88572
72.143
100
2.500875
250.0875
250
2.372644
593.161
500
2.12895
1064.475
1000
1.92375
1923.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 70dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 2A |
| Base Product Number | MAX38904 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Soft Start |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 2A |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 14-TDFN (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 1.3 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |