
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX38907ATP+
Manufacturer:
Package:
20-TQFN (5x5)
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS PROG 4A 20TQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.669
6.669
10
6.02015
60.2015
25
5.74028
143.507
80
4.984175
398.734
230
4.760203
1094.84669
490
4.340198
2126.69702
980
4.200178
4116.17444
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 60dB ~ 42dB (1kHz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power On Reset |
| Current - Output | 4A |
| Base Product Number | MAX38907 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 20-TQFN (5x5) |
| Current - Quiescent (Iq) | 150 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |