
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX38909ATD+
Manufacturer:
Package:
14-TDFN (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS PROG 4A 14TDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.0065
5.0065
10
4.4992
44.992
25
4.25372
106.343
80
3.686475
294.918
230
3.497406
804.40338
490
3.13824
1537.7376
980
2.83575
2779.035
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 60dB ~ 42dB (1kHz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power On Reset |
| Current - Output | 4A |
| Base Product Number | MAX38909 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.036V @ 2A (Typ) |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 14-TDFN (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 150 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |