
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX5003EEE+
Manufacturer:
Package:
16-QSOP
Batch:
-
Description:
IC REG CTRLR BUCK 16QSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.536
6.536
10
5.9033
59.033
25
5.62818
140.7045
100
4.88699
488.699
250
4.66735
1166.8375
500
4.255525
2127.7625
1000
4.11825
4118.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Clock Sync | No |
| Output Type | Transistor Driver |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Control Features | Frequency Control, On Time Control, Soft Start |
| Duty Cycle (Max) | 75% |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Base Product Number | MAX5003 |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Frequency - Switching | 50kHz ~ 300kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10.75V ~ 18.75V |