
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX5023TASA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC-EP
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.408
4.408
10
3.9615
39.615
25
3.74528
93.632
100
3.24577
324.577
250
3.07933
769.8325
500
2.763056
1381.528
1000
2.496742
2496.742
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 54dB (100Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Hold, Reset, Watchdog |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | MAX5023 |
| Protection Features | Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 65V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.5V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-EP |
| Current - Quiescent (Iq) | 140 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |