
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX5024LASA+T
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 150MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.1515
4.1515
10
3.73065
37.3065
25
3.52678
88.1695
100
3.056625
305.6625
250
2.899856
724.964
500
2.60205
1301.025
1000
2.35125
2351.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 54dB (100Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Hold, Reset |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | MAX5024 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 65V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.5V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max) | 11V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 140 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V (5V) |