
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX5033AUSA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9615
3.9615
10
3.56155
35.6155
25
3.36718
84.1795
100
2.918115
291.8115
250
2.768414
692.1035
500
2.484098
1242.049
1000
2.244679
2244.679
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX5033 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 125kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 76V |
| Voltage - Input (Min) | 7.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |