
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX5033BASA+T
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 5V 500MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.496
3.496
10
3.1426
31.426
25
2.97122
74.2805
100
2.574975
257.4975
250
2.442944
610.736
500
2.19203
1096.015
1000
1.98075
1980.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX5033 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 125kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 76V |
| Voltage - Input (Min) | 7.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |