
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX5033DASA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9805
3.9805
10
3.57865
35.7865
25
3.38276
84.569
100
2.9317
293.17
250
2.781372
695.343
500
2.495726
1247.863
1000
2.255176
2255.176
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX5033 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 125kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 76V |
| Voltage - Input (Min) | 7.5V |
| Voltage - Output (Max) | 13.2V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.221V |