
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX5035BASA+T
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 5V 1A 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6265
4.6265
10
4.15625
41.5625
25
3.9292
98.23
100
3.405275
340.5275
250
3.230646
807.6615
500
2.898849
1449.4245
1000
2.5935
2593.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX5035 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 125kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 76V |
| Voltage - Input (Min) | 7.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |