
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX5035EASA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7785
4.7785
10
4.29305
42.9305
25
4.05878
101.4695
100
3.517565
351.7565
300
3.337132
1001.1396
500
2.9944
1497.2
1000
2.679
2679
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX5035 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 125kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 76V |
| Voltage - Input (Min) | 7.5V |
| Voltage - Output (Max) | 13.2V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |