
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX5072ETJ+
Manufacturer:
Package:
32-TQFN (5x5)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK BST ADJ DL 32TQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.372
7.372
10
6.65855
66.5855
25
6.34904
158.726
100
5.51266
551.266
250
5.2649
1316.225
500
4.80035
2400.175
1000
4.6455
4645.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Topology | Buck, Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.38A (Switch), 2.3A (Switch) |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | MAX5072 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 23V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 32-TQFN (5x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |