
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX5073ETI+
Manufacturer:
Package:
28-TQFN (5x5)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK BST ADJ DL 28TQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.448
7.448
10
6.72505
67.2505
25
6.4125
160.3125
100
5.56776
556.776
250
5.317568
1329.392
500
4.848344
2424.172
1000
4.6455
4645.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Topology | Buck, Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.38A (Switch), 2.3A (Switch) |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | MAX5073 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 23V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 28-TQFN (5x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |