
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX5087BATE/V+
Manufacturer:
Package:
16-TQFN (5x5)
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 400MA 16TQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1395
5.1395
10
4.6132
46.132
25
4.36088
109.022
100
3.77948
377.948
250
3.585642
896.4105
500
3.217403
1608.7015
1000
2.8785
2878.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 70dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Reset |
| Current - Output | 400mA |
| Base Product Number | MAX5087 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 45V |
| Voltage Dropout (Max) | 2.2V @ 400mA |
| Voltage - Output (Max) | 11V |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (5x5) |
| Current - Quiescent (Iq) | 150 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V (5V) |