
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX5099ATJ+
Manufacturer:
Package:
32-TQFN (5x5)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A/2A DL 32TQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.9515
7.9515
10
7.17915
71.7915
25
6.84494
171.1235
100
5.943485
594.3485
250
5.676402
1419.1005
500
5.175543
2587.7715
1000
4.959
4959
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A, 2A |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | MAX5099 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 19V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 17.1V |
| Supplier Device Package | 32-TQFN (5x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |