
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX603CPA+
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.2155
5.2155
10
4.68065
46.8065
25
4.42472
110.618
100
3.834675
383.4675
250
3.638044
909.511
500
3.26439
1632.195
1000
2.94975
2949.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | MAX603 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Input (Max) | 11.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.55V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | 11V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Quiescent (Iq) | 35 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V (5V) |