
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX618EEE+
Manufacturer:
Package:
16-QSOP
Batch:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ 1.4A 16QSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.158
9.158
10
8.2726
82.726
25
7.88766
197.1915
100
6.84874
684.874
250
6.540902
1635.2255
500
5.963777
2981.8885
1000
5.71425
5714.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.4A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX618 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 250kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |