
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX631AESA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ/5V 450MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.583
10.583
10
9.5589
95.589
25
9.1143
227.8575
100
7.91388
791.388
250
7.5582
1889.55
500
6.8913
3445.65
1000
6.669
6669
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost, Charge Pump |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 450mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX631 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 45kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 16.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | 18V (Switch) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.31V (5V) |