
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX632ACSA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ/12V 450MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.289
6.289
10
5.67815
56.7815
25
5.41424
135.356
100
4.70098
470.098
250
4.4897
1122.425
500
4.09355
2046.775
1000
3.9615
3961.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost, Charge Pump |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 450mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX632 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 50kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 16.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | 18V (Switch) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.31V (12V) |