
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX633ACPA+
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ/15V 450MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.118
6.118
10
5.529
55.29
25
5.27136
131.784
100
4.577195
457.7195
250
4.371482
1092.8705
500
3.985763
1992.8815
1000
3.819
3819
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost, Charge Pump |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 450mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX633 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 50kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 16.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | 18V (Switch) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.31V (15V) |