
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX6470TA30BD3+T
Manufacturer:
Package:
8-TDFN-EP (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 300MA 8TDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.2465
4.2465
10
3.8171
38.171
25
3.68372
92.093
100
3.57713
357.713
250
3.497064
874.266
500
3.47035
1735.175
1000
3.41696
3416.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Reset |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | MAX647 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.19V @ 300mA |
| Current - Supply (Max) | 96 µA |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-TDFN-EP (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 136 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V (3V) |