
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX660CPA+
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC REG CHARG PUMP INV 100MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.0585
7.0585
10
6.3726
63.726
25
6.0762
151.905
100
5.27592
527.592
250
5.0388
1259.7
500
4.5942
2297.1
1000
4.446
4446
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Ratiometric |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX660 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 10kHz, 80kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -Vin, 2Vin |