
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX662ACSA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG CHARG PUMP 12V 30MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.0135
6.0135
10
5.4036
54.036
25
5.10872
127.718
100
4.427475
442.7475
250
4.200444
1050.111
500
3.76903
1884.515
1000
3.40575
3405.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 30mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX662 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |