
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX665CPA+
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC REG CHARG PUMP INV 100MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.108
10.108
10
9.1295
91.295
25
8.70542
217.6355
100
7.55877
755.877
250
7.21905
1804.7625
500
6.582075
3291.0375
1000
6.36975
6369.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Ratiometric |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX665 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 10kHz, 45kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 8V |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -Vin, 2Vin |