
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX666CPA+
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 40MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.655
4.655
10
4.18285
41.8285
25
3.95428
98.857
100
3.427125
342.7125
250
3.251356
812.839
500
2.91745
1458.725
1000
2.63625
2636.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable, Low Battery Detection |
| Current - Output | 40mA |
| Base Product Number | MAX666 |
| Protection Features | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Input (Max) | 16.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.9V @ 40mA |
| Voltage - Output (Max) | 16V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Quiescent (Iq) | 15 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.3V (5V) |