
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX666ESA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 40MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.738
5.738
10
5.18795
51.8795
25
4.94608
123.652
100
4.29476
429.476
250
4.101758
1025.4395
500
3.739827
1869.9135
1000
3.619186
3619.186
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable, Low Battery Detection |
| Current - Output | 40mA |
| Base Product Number | MAX666 |
| Protection Features | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 16.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.9V @ 40mA |
| Voltage - Output (Max) | 16V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 15 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.3V (5V) |