
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX667CSA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 250MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.909
5.909
10
5.3352
53.352
25
5.08668
127.167
100
4.416645
441.6645
250
4.21819
1054.5475
500
3.845999
1922.9995
1000
3.721929
3721.929
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Dropout Detector, Enable, Low Battery Detection |
| Current - Output | 250mA |
| Base Product Number | MAX667 |
| Protection Features | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Input (Max) | 16.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 200mA |
| Current - Supply (Max) | 20 mA |
| Voltage - Output (Max) | 16V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 35 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.3V (5V) |