
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX667EPA+
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 250MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.258
7.258
10
6.5569
65.569
25
6.25138
156.2845
100
5.42811
542.811
250
5.18415
1296.0375
500
4.726725
2363.3625
1000
4.57425
4574.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Dropout Detector, Enable, Low Battery Detection |
| Current - Output | 250mA |
| Base Product Number | MAX667 |
| Protection Features | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 16.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 200mA |
| Current - Supply (Max) | 20 mA |
| Voltage - Output (Max) | 16V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Quiescent (Iq) | 35 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.3V (5V) |