
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX686EEE+
Manufacturer:
Package:
16-QSOP
Batch:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ 600MA 16QSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.797
8.797
10
7.94295
79.4295
25
7.57378
189.3445
100
6.576185
657.6185
250
6.280602
1570.1505
500
5.726429
2863.2145
1000
5.541711
5541.711
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX686 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 27.5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | ±27.5V |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | ±1.25V |