
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX701EPA+
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.0085
8.0085
10
7.23045
72.3045
25
6.89396
172.349
100
5.98614
598.614
250
5.7171
1429.275
500
5.21265
2606.325
1000
5.0445
5044.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Reset | Active High/Active Low |
| Output | Push-Pull, Push-Pull |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Mounting Type | Through Hole |
| Reset Timeout | 200ms Minimum |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MAX701 |
| Voltage - Threshold | 4.65V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Number of Voltages Monitored | 1 |