
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX706SCUA+
Manufacturer:
Package:
8-uMAX/uSOP
Batch:
-
Description:
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8UMAX
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.1795
8.1795
10
7.3853
73.853
25
7.04178
176.0445
100
6.114295
611.4295
250
5.839536
1459.884
500
5.324256
2662.128
1000
5.1015
5101.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Reset | Active Low |
| Output | Push-Pull, Totem Pole |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reset Timeout | 140ms Minimum |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MAX706 |
| Voltage - Threshold | 2.93V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Number of Voltages Monitored | 1 |