
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX758ACPA+
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 750MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.2505
10.2505
10
9.2625
92.625
25
8.83158
220.7895
100
7.668495
766.8495
250
7.323854
1830.9635
500
6.677645
3338.8225
1000
6.39825
6398.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 750mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX758 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 160kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 16V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.22V |