
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX763AESA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.265
8.265
10
7.46795
74.6795
25
7.12044
178.011
100
6.1826
618.26
250
5.904744
1476.186
500
5.383764
2691.882
1000
5.1585
5158.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX763 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 11V |
| Voltage - Input (Min) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |