
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX765ESA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG BCK BST ADJ/-12V 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.949
8.949
10
8.0883
80.883
25
7.7121
192.8025
100
6.69636
669.636
250
6.3954
1598.85
500
5.8311
2915.55
1000
5.643
5643
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 120mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX765 |
| Output Configuration | Negative |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | -16V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -1V (-12V) |