
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX77540AAFG+
Manufacturer:
Package:
24-FC2QFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
16V INPUT, DUAL PHASE CONFIGURAB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.546
2.546
10
2.2914
22.914
25
2.16144
54.036
80
1.841338
147.30704
230
1.729
397.67
624
1.512875
944.034
1248
1.29675
1618.344
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-UFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A, 3A |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz, 1MHz, 1.6MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 5.2V |
| Supplier Device Package | 24-FC2QFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |