
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX77542AAWU+
Manufacturer:
Package:
60-WLP (2.56x4.36)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
16VIN/16A, QUAD-PHASE, HIGH-EFFI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.2155
5.2155
10
4.6816
46.816
25
4.42586
110.6465
100
3.835625
383.5625
250
3.638918
909.7295
500
3.265188
1632.594
1000
2.92125
2921.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Strip |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 60-WFBGA, WLBGA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4A |
| Number of Outputs | 4 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz, 1MHz, 1.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 16V |
| Voltage - Output (Max) | 5.2V |
| Supplier Device Package | 60-WLP (2.56x4.36) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.3V |