
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX77816AEWP+T
Manufacturer:
Package:
20-WLP (1.83x2.13)
Batch:
-
Description:
IC REG BCK BST ADJ 5A 20WLP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0305
3.0305
10
2.71795
27.1795
25
2.56918
64.2295
100
2.226515
222.6515
250
2.112344
528.086
500
1.895402
947.701
1000
1.69575
1695.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFBGA, WLBGA |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX77816 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Voltage - Output (Max) | 5.14V |
| Supplier Device Package | 20-WLP (1.83x2.13) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.6V |