
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX8510EXK30+T
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3V 120MA SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
1.37275
13.7275
25
1.29542
32.3855
100
1.103615
110.3615
250
1.03626
259.065
500
0.906718
453.359
1000
0.7695
769.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Shutdown |
| Current - Output | 120mA |
| Base Product Number | MAX8510 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.12V @ 120mA (Typ) |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 90 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |