
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX8511EXK29+T
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 120MA SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.444
1.444
10
1.28915
12.8915
25
1.2236
30.59
100
1.0051
100.51
250
0.93955
234.8875
500
0.8303
415.15
1000
0.6555
655.5
2500
0.6118
1529.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Strip |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Obsolete |
| Control Features | Shutdown |
| Current - Output | 120mA |
| Base Product Number | MAX851 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.135V @ 120mA (Typ) |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 90 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.85V |