
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX8512EXK+T
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 120MA SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5675
1.5675
10
1.40695
14.0695
25
1.32734
33.1835
100
1.13088
113.088
250
1.061872
265.468
500
0.929119
464.5595
1000
0.796385
796.385
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 120mA |
| Base Product Number | MAX8512 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.12V @ 120mA (Typ) |
| Voltage - Output (Max) | 4.5V |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 90 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |