
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX8517EUB/V+
Manufacturer:
Package:
10-uMAX-EP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
1.425V TO 3.6V INPUT, 1A, 0.2V D
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.9895
7.9895
10
7.22
72.2
25
6.88446
172.1115
100
5.977685
597.7685
250
5.709044
1427.261
500
5.205278
2602.639
1000
4.9875
4987.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power On Reset |
| Current - Output | 1A |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | 3.4V |
| Supplier Device Package | 10-uMAX-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |