MAX8640ZEXT13+
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX8640ZEXT13+
Package:
SC-70-6
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package Tube
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Product Status Obsolete
Current - Output 500mA
Number of Outputs 1
Base Product Number MAX8640
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 3.7MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SC-70-6
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V